מהי פסיכותרפיה

מיכל בר EMDRפסיכו –  נפש    תרפיה –  טיפול

פסיכותרפיה הינה שיטת טיפול לנפש הכוללת שיחה ושיתוף רגשות ומחשבות בסביבה תומכת, לא שיפוטית ומכילה.

באמצעות השיחה ניתן לטפל במשברים, להתמודד עם קשיים ומצוקות נפשיות ולפתור אותן. ניתן להכיר טוב יותר את עצמך, את חייך, את מצבי התקיעות שלך וממה הם נובעים. לעיתים התובנות עצמן העולות בטיפול מצליחות לקדם אותך ועוזרות לך להבין את המניעים ואת פשר התנהלותך ועוזרות לך להתקדם לעבר מימוש הפוטנציאל הטמון בך. לעיתים בטיפול דווקא התמודדות עם העבר עוזרת להתקדם לעתיד טוב יותר. כל מטופל עובר תהליך אחר בהתאם לאופיו וצרכיו. ובעזרת הטיפול מצליח להכיר בכוחותיו, להתמודד עם קשיים, לפתור בעיות לבצע שינויים בחייו.

מה ההבדל בין פסיכולוג לעובד סוציאלי וקרימינולוג?

בלימודי פסיכולוגיה היחידה הבסיסית לניתוח היא האדם. בעבודה סוציאלית היחידה הבסיסית לניתוח היא אדם-בתוך-חברה או אדם בתוך סביבה ואין אפשרות לנתק אותו. ההבדל בין שתי התפיסות הוא מהותי ובא לידי ביטוי בתפיסה ובגישה הטיפולית. עובד סוציאלי יבחן את האדם בהקשרים רבים- עם עצמו, משפחתו, סביבתו, מקום עבודתו וכדומה. זאת מתוך הבנה עמוקה שהאדם הוא חלק מתוך מערכת, חלק מהשלם. כשכל חלק מהמערכת משפיע על השני. פסיכולוג יעסוק בעיקר בעולמו הפנימי של האדם והתעניינות בסביבה שלו תהווה רק רקע כללי ולא גורם מהותי .קרימינולוג מביט על המציאות ועל האדם תוך התחשבות בהיבטים פסיכולוגים, סוציאלים ומשפטיים. הגישה היא ביופסיכוסוציאלית.

-יש לסייג ולומר שכיום הפסיכולוגיה נותנת קצת יותר מקום לאדם בהקשר לסביבתו מתוך הבנה שההפרדה לא תמיד נכונה , על כן יש לבדוק באיזו גישה טיפולית הפסיכולוג מטפל.

מטפלת בשיטת פסיכותרפיה EMDR